Ana Golubovic Popovic i Lejla Martinovic Puzovic
Ana Golubovic Popovic i Lejla Martinovic Puzovic

U cilju prepoznavanja problema sa kojima se susreću i planiranja budućih aktivnosti za njihovo rješavanje, u Bijelom Polju je u održan sastanak predstavnika Udruženja BETA  Crna Gora i NVO Crnogorska iskra sa roditeljima djece oboljele od dijabetesa.

Sastanak su vodile Lejla Martinović  Puzović  predstavnica Udruženja roditelja djece oboljelih od dijabetesa BETA Crna Gora i Ana Golubović Popović predstavnica NVO Crnogorska iskra iz Berana.

Tokom sastanka, prisutnim roditeljima podijeljen je materijal koji su posebno pripremili dr Nebojša Gulić  i Lejla Martinović Puzović.

U interaktivnom dijelu sastanka roditelji su podijelili iskustva i probleme sa kojima se svakodnevno susreću od kojih se značajan dio odnosio na prepreke u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu kakvu imaju djeca i roditelji u okruženju. Naglašeno je da dobar dio prava u vezi zdravstvene zaštite u Crnog Gori nije dovoljno prepoznat u smislu prioriteta zaštite i brige o više od 200 djece koja žive sa dijabetesom tip 1.

Tokom sastanka se moglo čuti da je incidenca dijabetesa tip 1 tokom djetinjstva globalno u porastu i da iako se simptomi javljaju tokom puberteta, posebno je izražen porast oboljenja kod male djece sa oko 15-20% novih slučajeva uzrasta pet godina ili mlađe.

Prisutni su takođe naveli da ih brinu dugoročne komplikacije koje nastaju kao posljedica nedovoljno dobre metaboličke kontrole što se može spriječiti nabavkom savremenih aparata za kontinuirano mjerenje glikemije kao sto su insulinske pumpe i savremena pomagala koja omgućavaju znatno bolji i kvalitetniji život djeci oboljeloj od dijabetesa tip 1.

Roditelji su izrazili nadu da će nadležne institucije ovu problematiku svrstati u prioritete, kako bi se pomeuti problemi konačno prevazišli, a mališanima omogućilo bezbrižno djetinjstvo. U skladu sa tim Udruženje i NVO Iskra, zajedno sa roditeljima predložili su zajedničke aktivnosti za naredni period.

Tema koja se izdvojila tokom sastanka, a koju će prisutni zajedničkim snagama pokušati da riješe samoinicijativno jeste izostanak psihološke pomoći roditeljima prilikom samog saznanja postavljanje dijagnoze dijabetesa. Neposredno nakon otkrivanja oboljenja djeca su često ljuta na cijeli svijet, sažaljevaju se ili odbijaju činjenicu da imaju dijabetes. Briga, ogorčenost i ljutnja kao uobičajeni osjećaji na početku bolesti su najčešće kratkotrajne i prolazne reakcije budući da se djeca zbog svoje usmjerenosti na sadašnjost puno brže i lakše prilagođavaju na bolest nego roditelji.  Stav prema bolesti i reakcije djeteta velikim su dijelom određeni ponašanjem roditelja, te je prema tome rad sa roditeljima u periodu novootkrivenih slučajeva neophodan u skladu psihološkim potrebama koje se javljaju tokom saznanja da dijete boluje od dijabetesa, skladno novom iskustvu i fazama prilagođavanja, kao i samom šoku koji je prisutan u svakom slučaju.  Psihološkim intervencijama u radu sa roditeljima djece oboljele od dijabetesa može se brže i lakše prevazici stanje šoka, kao i pružiti adekvatna briga o zaštiti interesa djeteta, kako na samom početku i saznanju tako i tokom kasnijeg perioda.

U skladu sa zaključcima sa sastanka, formirana je grupa na drštvenoj mreži Facebook koja će u narednom periodu pružati psihološku i psihoterapeutsku uslugu: https://www.facebook.com/groups/593049335830385/?ref=share

Detaljnije informacije o psihološkim i psihoterapeutskim uslugama kao i zakazivanje termina mogu se dobiti putem telefona broj 068-415-343.

 

 

Pročitajte i: