Da li ste znali da u prostorijama NVO Crnogorska iskra postoji kutak za djecu u kojem se vodi računa kako o potrebama onih najmlađih, tako i djevojčicama i dječacima starijeg uzrasta? Znate li da prezaštićivanje djece jednako doprinosi predisponiranosti za osećanje bespomoćnosti kao i zanemarivanje?
Roditelji koji prezaštićuju svoju djecu, čine sve za njih, stalno su im na usluzi, rješavaju sve njihove probleme, a djeca to koriste (jer im to prija). Neki roditelji to rade bez svjesne namjere misleći da tako čine dobro svojoj djeci, dok neki roditelji to čine namjerno (mada to često poriču) ne bili učinili svoju djecu zavisnom od njih i tako ublažili svoje strahove od samoće, usamljenosti, praznine i nedostatka smisla života.
Kada se djeca naviknu na ovakav tretman ona će sama početi da očekuju takav tretman i van kuće tj. u realnom životu (očekivaće isti tretman od strane dečka ili djevojke, muža, žene, prijatelja, nastavnika, kolega, poslodavaca itd), što je naravno nerealistično. U isto vrijeme ove osobe implicitno će potkrijepiti i učvrstiti svoju nesamostalnost, osećaj da ne mogu sami i da su im za sve potrebni drugi ljudi. Zbog toga ove osobe imaju veoma nisku frustracionu toleranciju i na najmanje nelagodnosti reaguju anksioznošću, bijesom, depresivnoću, panikom, izbegavanjem i sl.
Terapeutskim uslugama u Savjetovalistu za brak i porodicu NVO Crnogorska iskra, prevenira se i spriječava izmještanje djeteta iz svoje prirodnog okruženja i značajno unaprijeđuje funkcionisanje biološke porodice. Trudimo se da pomognemo u procesu reintegracije djeteta u porodicu, kao i reintegraciju djeteta koje je bilo privremeno smješteno u instituciju, hraniteljstvo ili kod srodnika...
Osim prevazilaženja problema anksioznosti djece, bijesa, depresivnosti i panike u dječjem kutku djecu učimo kako da pravovremeno reaguju na rizične situacije u porodici u smislu prevencije nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja djece i mladih.