Ako zaista želimo da unapredimo okruženje za rast i razvoj djece, neophodno je da, za početak, razumijemo šta je to što jednu porodicu čini snažnom i srećnom, i šta možemo da učinimo da osnažimo one koje to nisu.
Tajna sreće je u našim odnosima sa drugim ljudima. Sažeto rečeno, bez obzira na strukturu porodice, srećne porodice daleko više karakterišu dobri međusobni odnosi, u kojima postoji razumijevanje i poštovanje među partnerima i između roditelja i djece. Srećne porodice imaju razvijeniju socijalnu mrežu i oslanjaju se na širu porodicu kada se zabavljaju, ali i kada imaju problema. Srećne porodice, takođe, imaju i veću mrežu podrške među prijateljima.
Materijalno bogatstvo ne utiče značajno na sreću, izuzev kada je materijalna situacija toliko loša da ugrožava sigurnost porodice, kada ne može da zadovolji svoje osnovne potrebe i pokrije osnovne obaveze. Drugim riječima, za dijete je mnogo važnije kakva je atmosfera u kući, da li ga roditelji podržavaju i prihvataju, nego da li ima nov ili skup telefon.
Vođeni dobrim iskustvima i trudeći se da u Beranama imamo što više srećnih porodica, članice tima NVO Crnogorska Iskra Berane, logopedica Jelena Barjaktarović i psihološkinja Anđela Obradović. kroz tromjesečni ciklus za roditelje djece uzrasta od 2 do 9 godina, nastavljaju da sprovode program „Roditeljstvo za cjeloživotno zdravlje“ u okviru PLH-YC u Crnoj Gori, koji je podržan od strane UNICEF-a.