Projekat “Život bez nasilja “ u organizaciji NVO ”Iskra” finasiran od strane Ministarstva rada i socijalnog staranja, počeo je u septembru ove godine i trajaće 12 mjeseci. Usluge terapije su dostupne svim građanima Berana i pružaju se u prostorijama NVO Crnogorska Iskra Berane, svakim radnim danom od 16:00 do 19:00 časova.

Savjetovalište “Život bez nasilja” pruža usluge kroz savjetodavne terapije, pomoć kod prevazilaženja porodične, bračne i partnerske krize, teškoće u roditeljskom funkcionisanju, razvojne poteškoće, konflikte u procesu i nakon razvoda braka, partnersko i vršnjaško nasilje.

“Psihoterapija je namijenjena za lični rast kroz inividualni tretman koji se pruža u ovoj organizaciji ali je i odličan način savladavanja stresova sa kojima smo svakodnevno izloženi. Pomoću psihoterapije možemo lakše prihvatiti i izaći na kraj sa velikim gubitcima, ali i sa hroničnim, fizičkim zdrastvenim problemima, što je u današnjem vremenu svima neophodno. Trajanje terapije zavisi od osobe do osobe. Svaka osoba je jedinstvena – neko će brže, a neko sporije da riješi probleme zbog kojih je došao na terapiju, a neko će odlučiti da na terapiji ostane i nakon što problem prevaziđe”, saopštili su iz NVO Crnogorska iskra Berane.

Neki od faktora koji igraju ulogu u trajanju terapije su:

  • Vrsta problema zbog koje osoba dolazi na terapiju;
  • Trajanje simptoma ili njihov intenzitet;
  • Stres sa kojim se osoba suočava;
  • Podrška od prijatelja i porodice;
  • Brzina napredovanja u terapiji;
  • Problemi u svakodnevnom funkcionisanju zbog tegoba koje su osobu dovele na terapiji koja je procedura javljanja za potrebe.

“Usluge za sve građane su besplatne. Što se tice dolaska, korisnici dolaze samostalno, a u određenim slučajevima gdje Centar za socijalni rad Berane procijeni da je korisniku potreba usluga terapije, može dobiti predlog i preporuku u našu organizaciju kako bi se korisniku obezbijedile usluge”, kazali su iz ove nevladine organizacije.

Individualna psihoterapijska seansa, kako dodaju, najčešće traje između 50 do 60 minuta, osim ako se klijent i terapeut ne dogovore drugačije. Učestalost i trajanje terapije zavise od klijenta, njegove specifične životne istorije, karaktera teškoća sa kojima se suočava i trenutne životne situacije, terapijskih ciljeva koji su postavljeni, motivacije. Zbog diskrecije seanse se zakazuju unaprijed, kako bi omogućili privatnost svakom korisniku. Građanima nije potrebno da imaju neku “dijagnozu“ da bi koristili usluge psihoterapeuta, dovoljno je da žele da rade na sebi.

Tekst preuzet sa www.mladiberana.me