Otkako su države nametnule stroga ograničenja kretanja kako bi se izborile sa koronavirusom, porasla je stopa nasilja u porodici.

Mjere ograničenja kretanja, karantin i policijski čas pomogli su da se uspori širenje koronavirusa. Ali, sa druge strane, ove mjere su dovele do pogoršanja položaja žrtava nasilja u porodici, koje se sve više javljaju za pomoć.

Svi oni koji žive u disfunkcionalnim porodicama u ovim vremenima pandemije, samoizolacije i sl izloženi su većem riziku od nasilja. Dodatni stres, frustracija i napetost posljedica gubitak posla ili finansijske poteškoće. Sve to doprinosi povećanim disfunkcionalnim obrascima ponašanja među članovima porodice ili nasilnim partnerima.

„Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica, nesrećna je na svoj način“, napisao je davno Lav Tolstoj.

Porodični odnosi su nešto što je specifično za svaku kuću i u velikoj mjeri znaju da nas odrede kao ljude.

Što više saznajemo o nasilju nad djecom, sve je jasnije da rješavanje tog problema predstavlja moralni imperativ.

Izloženost nasilju, bilo kratkoročna ili dugoročna, ostavlja isključivo negativne posledice po fizičko i mentalno zdravlje djece.

Kada je dijete izloženo porodičnom nasilju, gleda kako otac prebija majku ili samo naslućuje i osjeća da nasilje postoji, ono trpi i pati.

"Porodica je kompas koji nas vodi. Inspiracija da dosegnemo nezamislive visine, i utjeha kad povremeno padnemo", rekao je Bred Henri.

Često roditelji misle da ih djeca ne čuju jer su tokom svađe bila u drugoj sobi, ali djeca uvjek znaju i osjete. Čak i kad ne čuju oni vide da se raspoloženje majke promijenilo, osjećaju napetost i znaju da se nasilje dešava. Dijete koje raste u ovakvoj porodici osjeća strah za egzistenciju, strah od samog nasilja, razvija ansksiozne i depresivne simptome, kao i konfliktna osjećanja prema roditelju koji je nasilan.

Djeca izložena nasilju su često dekoncentrisana, nepažljiva, nemaju podršku ni adekvatnu stimulaciju tokom razvoja. Nasilje narušava kapacitete čitave porodice. Treba imati u vidu da je svaki slučaj nasilja uvjek individualan i porodičan i društveni problem jer pogađa čitavo društvo, a naročito individue koje trpe.

O uslugama psihoterapije možete se informisati ili zakazati seansu pozivom na broj +382 68 415 343.