Porodica je mesto gde nastaju, postaju i opstaju ljudi. Niko od nas svoj život ne proživljava sam, život je iskustvo koje se dijeli sa onima koji su oko nas, a najdublje i najintenzivnije sa članovima naše porodice.

Porodica je najstarija institucionalna tvorevina čoveka, evolutivno stara koliko i ljudski rod, a koju svaka generacija iznova uči, ponavljajući, unutar nje transgeneracijske obrasce ponašanja. Svojim članovima obezbeđuje fizički opstanak, kao i izgradnju i razvoj. Vijekovima je ista, ali i u svakoj generaciji različita, formu oblikuju uslovi života na određenom mjestu ili u određenom vremenu. U zadnjih nekoliko generacija naročito su izražene promjene unutar porodice, neko će reći, porodica je u krizi, u krizi su samo modifikovane uloge njenih članova, nejasno postavljene granice, pozicije moći ili nemoći, odnosno očekivanja da se iz porodice dobije sve, a malo ili ništa ne da.

Životni tokovi su nepredvidivi, kako za pojedinca tako i za porodicu, suočavanje sa problemima i izazovima zahteva veštinu prilagođavanja, prevladavanja i adaptacije na nove uslove koji po inerciji stvaraju krizu unutar nje, a kriza mogućnost raspada ili rasta i daljeg razvoja. Jedan od načina pomoći porodici je: sistemska porodična terapija. Ovo je pokušaj da se predstavi na način na koji godinama pomaže porodicama da njeni članovi uspostave nove obrasce ponašanja koji su sinonim zrelosti, zdravlja i sreće.

Kroz usluge Savjetovališta nudimo vam mogućnost:

  1. za osnaživanje za prihvatanje promjene;
  2. podršku u psihosocijalnom razvoju i očuvanju potencijala;
  3. podršku u unapređenju kvaliteta odnosa sa porodicom, grupom i drugim licima važnim za korisnika;
  4. razvoj vještina za prepoznavanje i rješavanje problema;
  5. razvoj komunikacionih vještina;
  6. razvoj vještina samozaštite i donošenja odluka i preuzimanje lične odgovornosti.